Otóż jest tak, że te nowe uprawnienia będą ważne terminowo (maksymalnie przez 15 lat i zależy to od tego, na jaki okres lekarz orzecznik wydał zaświadczenie), natomiast stare, te nabyte wcześniej uprawnienia kierowcy, muszą pozostać bezterminowe.
Co ważne, podobnie sytuacja wygląda w przypadku jeśli wymieniamy prawo jazdy, na przykład z powodu zmiany danych lub zagubienia dokumentu. Te czynności też nie wpływają na nadawanie uprawnień czy termin ich obowiązywania.
Ponad 10 lat temu w Polsce przestano wydawać bezterminowe prawa jazdy, ale nawet ci, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami bez daty końcowej, też będą musieli w końcu wymienić dokument. Konkretnie trzeba będzie to zrobić w latach 2028-2033, bo wtedy – zgodnie z ustawą – każdy dokument stanie się terminowy. Ale – co bardzo ważne – także po tej wymianie terminowe stanie się jedynie prawo jazdy, natomiast wcześniej nabyte przez kierowcę uprawnienia nadal będą bezterminowe!
Co ciekawe w styczniu 2024 roku mają wejść w życie nowe przepisy, przygotowane przez Unię Europejską. A jedną ze zmian będzie zaostrzenie wymagań wobec kierowców, którzy ukończyli 65. rok życia. Przy przedłużania ważności prawa jazdy będą oni musieli przejść dodatkowe badania psychologiczne, które mają wykryć ewentualne kłopoty z koncentracją u starszych prowadzących i ocenić ich ogólną kondycję psychiczną.
Komentarze (0)